08 / 02 / 2016

Mīti par dabīgo kosmētiku

Parunāsim par izplatītākajiem mītiem attiecībā uz dabīgo kosmētiku?

Mīts #1 Dabīgā kosmētika nav piemērota ikvienam.

PATIESS. Bieži satiekam viedokli, ka ādas kopšanas līdzekļi risina visas problēmas, un tiem būtu jāder ikvienam. Patiesībā, ja mēs aplūkosim krēmus, kurus dakteri iesaka smagu ādas problēmu gadījumā (tādu kā izteikts sausums, lobīšanās, dermatīts utt.), tie satur sintētiskas sastāvdaļas – minerāleļļas, silikonu, PEG un nedaudz glicerīna. Augstākminētās sastāvdaļas vairumā gadījumu nav iekļautas dabīgo zīmolu produktu sastāvā.

Kāpēc ir šādas pretrunas? Dabīgās sastāvdaļas ir dabīgas, un daudzas eļļas ir ēteriskas, tādēļ arī dažiem cilvēkiem izraisa alerģiju. Sintētiskās sastāvdaļas ātri atrisina ādas virsmas problēmas, taču nezaudē uzmanību – tas ir mākslīgs efekts un ilgi nesaglabāsies. Lietojot tos ilgāku laiku, daudzas šīs sastāvdaļas sāk „zagt” ādas mitrumu un kaitē ādas dabiskajai aizsardzībai. Kas tādā gadījumā jādara? Iesakām ieklausīties sava ķermena iekšējai balsij! Piemēram, ja Tu pamani uz ādas nelielus sārtus izsitumus pēc tam, kad esi apēdusi pārāk daudz mandarīnu vai zemeņu, pirms iegādāties krēmu ar C vitamīnu vai citrusu eļļas, palūdz pārdevējam paraudziņu. Ja kāds dabīgs sastāvdaļas komponents kādam neder, reakcija izpaužas pēc nedēļas. Sintētiskās vielas neizraisa redzamas reakcijas, taču zināmā mērā ir kaitīgas, ja tās lieto ilgāku laiku. 

Mīts #2 Ir pārāk maz vietu, kur var iegādāties dabīgas kosmētikas zīmolus.

NEPATIESS. Dabīgu zīmolu produktu iegādei nav jāuzticas tikai tam speciāli paredzētiem veikaliem. Lielveikali un interneta veikali arvien vairāk ieved sortimentā dabīgās kosmētikas zīmolus. Meklējot sev piemērotu kosmētiku, būtu labi lasīt sastāvdaļu sarakstu vai INCI sarakstu, jo produkti ar labām un uzticamām sastāvdaļām ne vienmēr „slēpjas“ dabīgās kosmētikas nodaļā, starp citu, var būt arī pavisam pretēji.

Tev būtu jāzina par INCI, ka sastāvdaļas tiek uzskaitītas dilstošā secībā. Lasot, ka krēms ir pilnībā dabīgs, taču dabīgās sastāvdaļas atrodas saraksta beigās, tādā gadījumā tas nav dabīgs produkts.

Cita lieta, kurai jāpievērš uzmanību ir atrast produktus, kurus pēc iespējas vairāk sastāvdaļu INCI Tu zini un saproti. Ja iespējams, izvairies no parabēniem, SLS vielām, PEG, (PEG + numurs), dimetikona (eļļa uz silikona bāzes), sintētiska spirta (nosaukums sākas ar benzil-, butil-, izopropil) un parafīna. Tā ir tikai maza daļa no visa bīstamā saraksta.

Mīts #3 Dabīgo produktu derīguma termiņš ir mazs.

NEPATIESS. Ja produkts satur pietiekamu konservantu daudzumu, tad par normālu var uzskatīt derīguma termiņu 12-24 mēnešu robežās. Lielākā daļa dabīgo zīmolu produktu izmanto nātriju benzolātu un kālija sorbātu, ko var atrast arī pārtikas rūpniecībā. Piemēram, Domina Elegans kosmētikas zīmols kā konservantus izmanto Nāves jūras minerāļus un tējas koka eļļu. Šiem augstāk norādītajām sastāvdaļām ir labvēlīga iedarbība uz ādu – minerāļi darbojas, kā pozitīvs līdzsvarojošs spēks attiecībā uz ādas dabīgās aizsardzības barjeru, un tējas koks ir zināms kā labs antiseptisks un antibakteriāls līdzeklis. Tā kā parabēni kosmētikas industrijā piedzīvoja neveiksmi, citu iespēju diapazons ievērojami paplašinājies.

Mīts #4 Dabīgā kosmētika patiesībā nav dabīga.

NEPATIESS. Taču mēs nevaram to pateikt no visu ražotāju vārdā. Ko tad īsti nozīmē „dabīgs”?

Ir dažas definīcijas, taču kopumā mēs varam teikt, ka dabīgas sastāvdaļas ir tādas, kas ir atvasinātas no augu, dzīvnieku vai minerāļu avotiem, apstrādātas ar fiziskām pamatmetodēm vai bioloģiskiem procesiem un nesatur sintētiskas smaržvielas, konservantus vai krāsvielas. Krēmā jābūt kaut kam vairākam, nekā vienkārši ekstraktam – eļļu un ūdeni kopā sasaista emulgatori, krēmos ir biezinātāji, kas tiem piešķir tekstūru, saistvielas, virsmaktīvas vielas utt. Šīm sastāvdaļām parasti ir tādi nosaukumi, kuri mūs apmulsina, un tādēļ mīts izplatās tālāk. 

Mīts #5 Ja Tev nepieciešams uzlabot ādas elastību un mazināt grumbiņas, dabīgie produkti ir pārāk „vāji”.

BIEŽS. Bieži satiekam viedokli, ka dabīgie produkti ir biezi, ar nepatīkamu smaržu un iedarbojas tikai uz ādas virmas. Sievietes un arvien vairāk vīriešu saka - lai pamanītu iedarbību, nevajag izvēlēties dabīgus produktus. Piekrītam, ka dabīgajām sastāvdaļām nepieciešams vairāk laika, lai izpaustu savu potenciālu. A un C vitamīni, hialuronskābe, peptīdi ir kosmeceitiskas sastāvdaļas, tās ir spēcīgas kolagēna un elastīna sintēzes pastiprinātājas. Bieži vien tās ir atvasinātas vai sintētiskas, taču tās nav nekādu aizliegto vielu sarakstā. Tieši augu cilmes šūnas ir pilnībā dabīgas, spēcīgas un iedarbīgas. Šie ekstrakti ir labākais enerģijas avots cilmes šūnām. Kas ir cilmes šūnas? Tās ir šūnas, kas spēj vairoties. Produkti, kas satur cilmes šūnas, padara ādu acīm redzami jaunāku, palīdz pastiprināt kolagēna un elastīna sintēzi un uzlabot ādas toni, āda kļūst gludāka un elastīgāka. 

Mīts #6 Dabīgo produktu klāsts ir ierobežots.

NEPATIESS. Īstenībā, ir pieejams pilns produktu spektrs. Veselīgas ādas pamatā ir attīrīšana. Visi labie un dārgie krēmi un serumi iedarbojas ilgāk, ja sejas attīrīšanas procedūra katru vakaru un rītu nav ievērota. Šajā nozarē ir ļoti interesanti jaunatklājumi. Nesen MADARA Cosmetics pārsteidza ar micelāro ūdeni. Serumi, maskas un eļļas arī ir „karstajā” sarakstā. Mēs redzam to arvien vairāk un vairāk. Protams, vairums dabīgo zīmolu koncentrējas uz ķermeņa produktiem, taču Phenomé no Polijas un LUSH no Anglijas ir gadiem ilgi rādījuši labu kvalitāti.

 

Materiālu sagatavoja Carmen Kibur, Domina Elegans zīmola vadītāja Igaunijā.

– Tu mirdzesi, ja pareizi rūpēsis par sevi!