21 / 09 / 2015

Maģiskie cipari 20+, 30+, 40+.
Ko tie slēpj?

Pamēģināsim noskaidrot, kādu krēmu izvēlēties, ja skaitlis, kas apzīmē mūsu vecumu, nebeidzas ar nulli.

Ne tik sen skaistumkopšanas industrija bija vienkārša. Mēs varējām iegādāties tikai lanolīna un glicerīna roku krēmus, barojošu smiltsērkšķu krēmu sejai un tonālo krēmu "Balets". Izvēle bija neliela un universāla visiem. Tāpat tika uzskatīts, ka sejas krēms jāsāk lietot tikai pēc 35-40 gadiem, savukārt līdz tam sejas kopšanai pilnīgi pietiek ar bērnu ziepēm, un, ja ir ļoti nepieciešams, bērnu krēmu.

Tomēr tie laiki ir pagājuši, un šobrīd kosmētikas līdzekļu piedāvājums ir tik plašs, ka  var vienkārši apjukt. Kādi tikai krēmi nav mūsdienās – mitrinoši un barojoši, pret novecošanos, jeb anti-age un profilaktiski, ar dažāda stipruma saules aizsargfiltriem un piemēroti dažādiem vecumiem… Dažas krēmu priekšrocības, ko ražotāji norāda uz iepakojuma, mums bez īpašām zināšanām pat vispār nav saprotamas. Ja, izvēloties krēmu, vienkāršākos ādas kopšanas principus varam saprast samērā – sausu ādu nepieciešams mitrināt, taukainu spīdumu nomaskēt utt., tad ražotāju norādītie cipari 30+, 40+, 55+ gan var viegli izraisīt apjukumu.  Protams, ja meitenei ir 22 gadi, viņa droši var izvēlēties krēmu ar norādi 20+ un tas būs viņai lieliski piemērots, taču, ko tad darīt, ja dāmai ir 48? 40+ nestrādās tik efektīvi, kā cerēts, bet  lietot krēmu ar marķējumu 50+ mazliet par agru. Un ko darīt pēc 50 gadiem? Iegādāties 55+?

Pamēģināsim noskaidrot, kādu krēmu izvēlēties, ja skaitlis, kas apzīmē mūsu vecumu, nebeidzas ar nulli.

Ir skaidrs, ka marķējums 20+, 30+ utt. norāda konkrētu vecuma grupu, kam krēms piemērots un ražotājs tādā veidā mums iesaka izvēlēties savai vecuma kategorijai atbilstošāko krēmu. Protams, ka 22 gadus vecai meitenei nevajag izvēlēties krēmu ar norādi 40+. Uzreiz rodas jautājums – kāpēc ne? Vairums 20 gadīgo meiteņu vēlas saglabāt ādas jaunību un svaigumu un tieši krēms 40+ sola lielisku pretnovecošanas efektu. Taču 20 gados to lietot nav vērts. Noskaidrosim, kāpēc.

20 gadīgas meitenes sejai visvairāk nepieciešama aizsardzība pret apkārtējās vides (galvenokārt, saules) ietekmi. Tāpat šai vecumā aktuāla dažu specifisku problēmu risināšana (piemēram, pinnes). Tāpēc ādas kopšanas kosmētikai jānodrošina aizsardzība pret UVA/UVB starojumu – aizsardzības stiprumu nosaka gadalaiks un dzīves vieta. Ja ar kosmētikas palīdzību jārisina ādas problēmas – jāizvēlas ārstnieciski vai profilaktiski līdzekļi problemātiskai ādai, un nav nekādas jēgas izvēlēties krēmu 40+. Šī krēma sastāvdaļas jaunā ādā nevarēs pilnvērtīgi aktivizēties un pildīt savas funkcijas.

Pēc 30 gadu vecuma ādai nepieciešams daudz mitruma un aizsardzības pret ārējās vides faktoriem, taču rūpēm par ādu jāpievieno arī profilakse pret ādas priekšlaicīgu novecošanos. Krēmam ar norādi 30+ sastāvs būs pilnīgāks, aktīvās vielas - stiprākas, bet pats produkts jau būtu jālieto kursu veidā, atkarībā no ādas stāvokļa.

Vecumā, kas pārsniedz 40+ robežu, ādas aprūpei jābūt rūpīgi pārdomātai, bet kopšanas līdzekļus labāk rūpīgi izvēlēties profesionāla kosmetologa vadībā. Speciālists, izvēloties kosmētiku, ņems vērā visas Tavas ādas nianses, apkārtējās vides ietekmi un ādas stāvokli. Nemainīgi svarīga, protams, paliek aizsardzība pret UVA/UVB starojumu, taču šajā vecumā būs par maz ar vienkāršu mitrināšanu. Kosmētikas produktos 40+ parasti iekļauti dažādi patentēti aktīvo vielu komplekti. Ādas aprūpe šajā vecumā vairs nevar sastāvēt no viena universāla produkta – ikdienas kosmētikas līdzekļu klāsts jāveido no seruma, dienas un nakts krēmiem, maskām. Īpaši jāpadomā arī par ādas kopšanu ap acīm un dekoltē zonā.

Pēc 50 gadiem nozīmīgu vietu kosmētikas arsenālā ieņem produkti ar liftinga efektu, jo tieši šajā vecumā strauji samazinās ādas elastība un tonuss. Kosmētikas lietošana jāpapildina ar dažādām liftinga masāžām, aparāttehnoloģiju procedūrām, bet kosmētikas līdzekļu klāsts jāpapildina ar preparātiem, kas palīdz nostiprināt iegūto rezultātu.

Izvēloties kosmētikas produktus, pirmkārt, nepieciešams novērtēt esošo ādas stāvokli. Ja 28 gadu vecumā Esi pavadījusi atvaļinājumu, sildoties saulē un pastaigājoties jūrmalā, par ādu īpaši nerūpējoties, tagad ādai nepieciešamas papildus lutināšana, tādēļ nevajag baidīties izvēlēties kosmētikas līdzekļus ar marķējumu 30+. Tas nenozīmē, ka āda pieradīs un jau pavisam drīz kosmētika zaudēs savu efektivitāti. Tieši pretēji – jo ātrāk Tu sāksi risināt atvaļinājumā radušās ādas problēmas, jo ātrāk tās tiks uzveiktas un turpmāk atkal varēsiet lietot kosmētiku, kuras sastāvā nav tik daudz aktīvo vielu.

Taču, ja āda 28 gadu vecumā nav jutīga vai dehidrēta, tās kopšanai nav nepieciešami kosmētikas līdzekļi ar pretnovecošanās kompleksu un plašu aktīvo vielu klāstu – to lietošana tikpat nebūs efektīva.

Jāatceras, ka kosmētikas līdzekļi, kas izveidoti, lai risinātu problēmas – hiperpigmentāciju, pinnes, paaugstinātu ādas jutību u.c., ir universāli un tiem nav vecuma ierobežojuma. Tātad – ja Tev 25 gadu vecumā parādījušies tumši plankumi, nevajag gaidīt 40, lai saktu ar viņiem cīnities.

Izvēloties kosmētiku, vispirms ir jānoskaidro, kas ādai trūkst un kāds ir šīs problēmas cēlonis – nav jēgas izmēģināt neskaitāmus jaunumus un nesaprotamam sastāvdaļam. Vislabāk uzticēties profesionālam kosmetologam, kas palīdzēs nepajukt plašajā kosmētikas līdzekļu klāstā, skaidri novērtēs ādas stāvokli un palīdzēs izvēlēties optimālo risinājumu visām problēmām.

Rakstu sagatavots sadarbībā ar estētiskās kosmetoloģijas studiju Lady Zone.
Kontakti: Cēsu iela 31-3k4 iela, Rīga; +371 20359031; info@ladyzone.lv.