09 / 02 / 2015

Kādas slimības var iegūt, izmantojot kosmētikas testerus veikalos?

Izrādās, ka pērkot kosmētiku, var dabūt hepatītu. Kādi citi draudi slēpjas kosmētikas testeros, kuri ir pieejami sabiedriskajās vietās?

Vairāki simti sieviešu katru dienu veikalos lieto kosmētikas testerus, un katrai ir kāda veselības problēma. "Es izmēģināju acu ēnas veikalā, pēc tam man sākās ādas problēmas uz plakstiņa. Ārsts pateica, ka man ir dermatīts. Es nevienam neiesaku lietot kosmētikas testerus, jo nekad nevar zināt, kāda lipīga infekcija tajos dzīvo!" – savu viedokli pauda kāda televīzijas skatītāja.

„Katrs pieiet, ar savu pirkstu iebaksta testerī, uzsmērē kosmētiku uz ādas un pēc tam atkārtoti pieskaras testerim, tādā veidā no ādas pārnes savu mikrofloru uz testeri. Mikroorganismu apgrozījums ir ļoti liels” – brīdina Veselības Centrs 4 dermatoloģijas klīnikas dermotovenerologs Raimonds Karls.

Pēc amerikāņu zinātnieku pētījuma datiem, var secināt, ka 67% testeros atrodas veselībai bīstamas baktērijas, turklāt pēc šī pētījuma rezultātiem ārsti sāka publiski runāt par to, ka no veikalu kosmētikas paraugiem var saķert zarnu nūjiņu - E. coli, herpes, C hepatītu, pat HIV vīrusu. Lai uzzinātu, vai realitātē pastāv gadījumi, ka sieviete iegūst infekciju no kosmētikas paraugiem, mēs konsultējāmies ar ārstu – dermatologu, Dr. Raimondu Karlu. 

"Jā, izmantojot testerus veikalos pastāv iespēja, ka mēs tiem pieskaramies pēc cilvēka, kurš ir inficēts un varam dabūt ļoti agresīvus celmus gan ar vīrusiem, gan ar baktēriju floru. Būtībā, ja cilvēks nav līdz šim slimojis ar herpes vīrusu, izmantojot to pašu lūpu krāsu, kuru tikko lietoja cilvēks ar izsitumiem, var ātri iegūt infekciju, "- piebilda R. Karls. 

Pastāv risks iegūt arī nopietnākas infekcijas, piemēram, hepatītu jeb cilvēka imūndeficīta vīrusu. "Teorētiski, ja cilvēkam ir ādas bojājums ar nenozīmīgu asiņošanu, uz testera paliks asinis ar kuru palīdzību vīruss tiek pārnests, un, ja otram cilvēkam ir pietiekami dziļi ādas bojājumi, kuros var iekļūt uz testera atstātās asinis, tad tas var notikt, "- uzskata ārsts.

 

Veselības inspekcijas pārstāve atklāja, ka pēc standartiem testeru lietošanas termiņš nedrīkst pārsniegt kosmētikas līdzekļu derīguma termiņu. Respektīvi, ja acu ēnas ir derīgas sešus mēnešus, tad tās kā testeris var atrasties stendā tikpat ilgi. Iedomājies, cik daudz sieviešu rokas tām var pieskarties šajā laikā! Līdz ar to iespējamība sodīt Tava dematīta vai konjuktivīta vaininieku ir vienāda nullei. 

Veikalu pārstāvji noliedz iespēju inficēties, apgalvojot, ka testeriem tiek pievienoti konservanti, kas novērš baktēriju vairošanos, bet aizmirst par to, ka stendu apgaismojuma lampu radītā siltuma iedarbības rezultātā konservantu efektivitāte var mazināties. 

"Mēs ieteiktu smērēt testerus nevis tieši uz plakstiņiem kā konkrētajā piemērā, bet no sākuma pārbaudīt tos uz rokas iekšpuses. Ja kosmētika izraisa nevēlamu efektu, tad jāgriežas pie dermatologa, un, ja ārsts apstiprinās, ka vaina ir no testera, tad ar šo secinājumu jāgriežas pie mums ", - paskaidroja Veselības inspekcijas pārstāve Dace Vīksna.

Praksē ir tādi gadījumi, kad kāda no kosmētikas līdzekļa sastāvdaļām izraisa veselības problēmas. Šādos gadījumos Veselības inspekcija pārbauda partiju, un, ja nepieciešams, atsauc to no pārdošanas, bet šādas instrukcijas neattiecas uz testeriem.

"Katram pircējam ir jāapzinās, ka testerus izmanto daudz cilvēki", - norādīja D. Vīksna.

No visa iepriekš minētā var secināt, ka tiek uzskatīts, ka katrs pircējs ir informēts, kādas slimības var iegūt lietojot testerus veikalos, un katrs pats nes atbildību par savu darbību! 

Tāpēc piedāvājam nelielu piezīmi "kosmētikas degustētājiem":

1. Uzsmērē lūpu krāsu uz pirkstu galiņiem un spogulī apskaties toņa atbilstību, turot pirkstus pie sejas. Pēc ādas blīvuma un struktūras šī vieta ir līdzīga lūpu ādai.
2. Lūpu spīdumu testeri ir visbīstamākie, tāpēc ka tos attīrīt ir neiespējami. Visas baktērijas saglabājas flakonā, tāpēc izmēģinam tos analoģiski lūpu krāsai – uzsmērējot uz pirkstu galiņiem.
3. Drošākais testeris ir tonālais krēms ar dozatoru, jo to lietojot nav kontakta ar iepakojuma saturu.
4. Pievērs uzmanību testera izskatam un smaržai! Nevienmērīga konsistence vai nepatīkama smarža - zīme, ka kosmētika ir inficēta. Parasti paši konsultanti pārstāj lietot testerus uz ādas jau dažas dienas pēc to atvēršanas.
5. Rūpīgi nomazgā jebkura testera pārpalikumus no ādas vai izmanto mitru salveti!

Avots  db.lv, 2014 g.